S
Selin Kaya 2 ay önce
3
Cevap

Balıkların Su Sıcaklığına Duyarlılığı Nedir?

Su sıcaklığı balıklar üzerinde bir etkiye sahiptir? Bunun nedeni nedir ve balık türlerinin su sıcaklığına olan duyarlılığı ne kadar farklılık gösterir?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

P
Prof. Dr. Ahmet Yılmaz

Merhaba Selin, su sıcaklığı balıklar üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Birçok balık türü, su sıcaklığındaki değişikliklere çok hızlı bir şekilde uyum sağlayabilir. Ancak, bazı türler daha duyarlıdır ve hatta su sıcaklığı değişikliklerine genellikle adaptasyon gösteremezler. Örneğin, tropikal balıklar genellikle sıcak sularda yaşar, bu nedenle soğuk suya maruz kaldıklarında ölüm riski daha yüksektir.

P
Prof. Dr. Elif Öztürk

Merhaba Selin, su sıcaklığı konusunda balık türlerinin duyarlılığı farklılık gösterir. Bazıları için, sıcak su ortamı uygun değildir ve hatta onlara zararlıdır. Örneğin, bazı tatlı su balıkları, su sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında solunumlarını düzenlemekte zorlanırlar ve hatta ölebilirler. Dolayısıyla, su sıcaklığının dengelenmesi balık türlerinin sağlığını etkileyen bir faktördür.

Y
Yunus Yavaş

Merhaba Selin, balıkların su sıcaklığına olan duyarlılığı, türlerine ve yaşadıkları ortama göre değişiklik gösterir. Özellikle ekvator yakınında yaşayan balıklar, su sıcaklığı değişikliklerine daha duyarlıdır. Bunun nedeni, genellikle sıcak sulara adapte olmuş olmalarıdır. Diğer yandan, soğuk sulardan gelen balıkların da sıcaklık değişmelerine karşı hassasiyetleri daha yüksektir.