A
Ayşe Nur Özkan 2 ay önce
3
Cevap

Çay içmek ne zaman zararlı olabilir?

Çay seven birisi olarak, günlük çay tüketiminin sağlık açısından ne gibi olumsuz etkileri olabilir? Bu konuda bana ne önerirsiniz?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

D
Dr. Aylin Şimşek

Çayın bazıları için zararlı olabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle aşırı tüketim, uyku problemlerine, kalp çarpıntısına ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle, günlük çay tüketimine dikkat etmenizi öneririm. Günde 2-3 bardak çaydan fazlasını tüketmeyin ve çay içtiğiniz saatleri kontrol altında tutun.

D
Diyetisyen Esra Demir

Çayın sağlığa zararları olduğu söylentileri tamamen yanlıştır. Asıl önemli olan, çayın ne şekilde tüketildiğidir. Şeker ve süt gibi zararlı ek malzemeler eklenmeden demli olarak içildiğinde, çay vücuda pek çok fayda sağlar. Özellikle yeşil çayın antioksidan özellikleri sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır.

P
Psikolog Cemal Yılmaz

Çayı günlük hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil. Ancak aşırı tüketimden kaçınmanız gerekiyor. Günde 4-5 bardaktan fazla çay içmek sağlık açısından risk taşır. Ayrıca çayın demli olarak bekletilmesi de uyku problemlerine neden olabilir. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, akşam saatlerinde çay tüketimine son verin ve ılık süt içerek rahat bir uyku çekmeyi deneyin.