H
Hüseyin Özalp 3 ay önce
3
Cevap

Deneyime Göre, Yeni Başlayanlara Çok Aşırı Antrenmanın Zararları Hakkında Öneriler

Benim adım Hüseyin. Adım kadar genç bir gencim. Her zaman sağlıklı yaşamaya calışırım ve son zamanlarda spora başladım. Sıkı antrenman programları biliyorum ama birkaç arkadaşım bana çok fazla antrenmanın zararlı olabileceğini söyledi. Kendine ve vücuduna bakmayı seven biri olarak, bu gerçek mi yoksa mit mi? Ne kadar egzersiz yapmalıyım ve vücudumu nasıl dinlendirmeliyim?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

D
Deniz Aktaş

Merhaba Hüseyin, öncelikle başladığın spor için sana tebrik ederim. Senin de bahsettiğin gibi, çok aşırı antrenman yapmak vücuduna ciddi zararlar verebilir. Unutma ki dinlenmek de sporun bir parçasıdır. Egzersiz programını yaparken vücudunu dinlendirmek için gün içinde yeterli su içmeye, doğru beslenmeye ve spor sonrası uzun dinlenme araları vermelisin.

C
Caner Şahin

Hüseyin, iyi bir antrenman programı için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vücudunun sana neyi ne kadar kaldırabileceğini göstermesidir. Yeni başladığın için önce vücut kondisyonunu, gücünü ve dayanıklılığını ölçmek çok önemli. Bu sayede senin için uygun antrenman programını belirleyebilirsin. Unutma, antrenman yapmak sağlıklı bir yaşam için önemli ama dinlenmek de en az onun kadar önemli.

P
Pelin Özçelik

Merhaba Hüseyin, egzersiz yaparken vücudunun ihtiyaç duyduğu dinlenme süresini azaltırsan, spor miktarını artırmak daha da büyük bir risk olacaktır. Genellikle yeni başlayanlar için haftada 3-4 kez düzenli antrenman yapmak yeterli olacaktır. Eğer kendine güveniyorsan biraz daha fazla antrenman yapabilirsin ama vücudunu aşırı zorlamaman önemli.