A
Aylin Yılmaz 3 ay önce
3
Cevap

Evde sağlıklı ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayaklarımın sağlığı için evde nasıl bir bakım yapabilirim?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

E
Elif Güner

Merhaba Aylin, ayaklarınızın sağlıklı kalması için dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar var. Ayak banyoları ve bakımları düzenli olarak yapılmalı, ayaklarınızı nemlendiren bir krem kullanmalısınız. Ayakkabılarınızı sık sık değiştirmeli ve gerekirse ayak tabanlıkları kullanmalısınız. Ayaklarınızın havasız kalmasına izin vermeyin ve en önemlisi sağlık problemleri yaşıyorsanız dermatoloğunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

B
Buket Şen

Selam Aylin, ayak bakımının en önemli adımı düzenli olarak tırnak kesmektir. Ayrıca ayak tabanlarınızdaki sert deriyi ayak törpüsü ile gidermeniz de gerek. Bu sayede ayaklarınız daha yumuşak ve pürüzsüz olacaktır. Ayrıca ayaklarınızın hava almamasına dikkat edin ve havlu ile kurulama yaparken aralara mutlaka parmaklarınızı da kurulayın. Eğer ayaklarınızda mantar ya da başka bir rahatsızlık varsa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

A
Ahmet Akar

Aylin hanım merhaba, düzenli olarak ayak bakımı yapmanız ve uygun ayakkabıları tercih etmeniz ayak sağlığınız için oldukça önemlidir. Ayaklarınızda sertleşmeler ve nasırlar varsa mutlaka onlardan kurtulmalı ve gerekirse doktorunuza danışarak tedavi yöntemlerini öğrenmelisiniz. Ayrıca ayak tırnaklarınızı mutlaka doğru şekilde kesmelisiniz, bu da olası enfeksiyon riskini azaltacaktır.