S
Selma Karaca 3 ay önce
3
Cevap

Karlı havalarda arabalar için tavsiyeler nelerdir?

Benim gibi heyecanlı ve özensiz bir sürücü olarak, karlı havalarda araba kullanırken dikkat etmem gerekenler nelerdir? Araziye gidemediğim zamanlarda da yaratıcılığınızı kullanarak arabalar için ekstra koruma yöntemleri var mı?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

A
Alperen Yılmaz

Merhaba Selma hanım, karlı havalarda araba kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey aracınızın lastiklerinin uygun olup olmadığıdır. Özellikle kış lastiklerinin kullanılması çok önemlidir. Ayrıca fren tekniklerini de iyi bilmelisiniz. Eğer kayma durumu varsa ani fren yapmak yerine, aracınızın hafif gazını bırakarak yavaşça frene basmalısınız. Karlı havalarda araçların korunması için zincirleme bir sistematik de kullanılabilir. Burada önemli olan aracınızın marka ve modeline uygun olan zincirleri kullanmanızdır.

A
Ayşenur Kaya

Karlı havalarda araba kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hız limitlerine uymaktır. Buzlu ve kaygan yollarda araçların kontrolü daha zordur, bu yüzden hız limitlerine uyarak kazaların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca aracınızda her zaman bir kum torbası ve çekme halatı bulundurmalısınız. Eğer aracınızın lastiği çamura saplanırsa veya yoluna devam edemez hale gelirseniz, bu ekipmanlar aracınızı kurtarmak için çok işinize yarayacaktır.

C
Can Polat

Selma hanım, aracınızın korunması için ekstra önlemler almak istiyorsanız, buzdolabı poşetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu poşetleri lastiklere geçirerek kaymaların önüne geçebilirsiniz. Ayakkabılarınızın altına takabileceğiniz çam kozalakları da benzer bir etki gösterecektir. Ayrıca otobüs rampalarını kullanarak dik bir eğimden inme riskini de minimuma indirebilirsiniz.