A
Ayşe Gümüş 3 ay önce
3
Cevap

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanıklığının nedenleri ve evde yapabileceğimiz çözümler nelerdir?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

E
Elif Şahin

Kulak tıkanıklığı birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Suyun kulakta kalması, enfeksiyonlar, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi. Kulak tıkanıklığına iyi gelen bir yöntem olarak, ılık suda tuz eritip bununla birlikte antiseptik özelliği olan zeytinyağı ekleyin. Daha sonra bu karışımı kulaklarınıza damlatabilirsiniz. Eğer kulak tıkanıklığına neden olan şey kulak kiri ise, doktorunuzdan yardım almanız daha doğru olacaktır.

K
Kemal Karakoç

Kulak tıkanıklığına neden olan bir diğer etken ise tek yönlü hava basıncıdır. Uçak yolculuğu, dalgıçlık gibi aktiviteler sonrası kulaklarımızda basınç oluşabilir ve bunun sonucunda da tıkanıklık hissedebiliriz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, çiğneyerek kulaklarınızdaki basıncı düzenlemektir. Eğer tıkanıklık uzun süredir geçmiyorsa ya da ciddi ağrılarla birlikte ise doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

B
Bilge Oflaz

Kulak tıkanıklığına iyi gelen bir diğer yöntem ise çörekotu yağıdır. Çörekotu yağının antiseptik özelliği sayesinde kulak tıkanıklığını önleyebilir ve ağrıları hafifletebilirsiniz. Ayrıca çeşitli bitki çaylarını lavabo gibi bir yerde buhar banyosu yaparak da rahatlayabilirsiniz. Eğer tıkanıklık ve ağrı devam ederse, doktorunuza danışmanız önerilir.