A
Ayşe Demir 2 ay önce
3
Cevap

Otizm Tanısı Nasıl Konulur?

Merhaba, benim adım Ayşe ve benim 3 yaşındaki oğlum konuşmakta ve sosyal ilişkiler kurmada zorluklar yaşıyor. Son günlerde otizm söylentileri üzerine annemin ağzından soruyorum: "Oğlum otizmli olabileceğini duydum, tanı nasıl konulur ve hangi uzmana götürülmesi gerekir?"

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

Ş
Şeref Kaya

Merhaba Ayşe, otizm tanısı konulması için öncelikle çocuğunuzun gelişim özelliklerinin değerlendirilmesi ve değerlendirmede bir uzmanla çalışmanız önerilir. Birkaç uzmanla görüşme yaparak farklı bakış açıları edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, dil ve konuşma terapisi, erken müdahale ve adaptasyon terapisi gibi yöntemlerle çocuğunuzu destekleyebilirsiniz.

D
Didem Arslan

Selam Ayşe, otizm tanısı koyma konusunda öncelikle çocuğunuzun gelişim özelliklerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra, uzman bir çocuk psikiyatristiyle de görüşerek çocuğunuzun tanısını netleştirebilirsiniz. Uzman bir eğitimci ve rehabilitasyon ekibi de size yardımcı olabilir.

D
Deniz Şen

Merhaba Ayşe, çocuğunuzda otizm belirtileri görüldüğünde hemen bir uzmana götürmek çok önemlidir. Bir çocuk nöroloğu veya çocuk psikiyatristi çocuğunuzun tanısı konusunda size yardımcı olabilir. Erken müdahale ve terapi programlarıyla çocuğunuzun gelişiminde önemli adımlar atabilirsiniz.