F
Feyza Yılmaz 2 ay önce
3
Cevap

Sağlık Kategorisinde Vücut Kitle İndeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Vücut kitle indeksi hesaplama nasıl yapılır? Merak eden bir kişi olarak, sağlıklı bir vücut kitle indeksi neye göre belirlenmelidir ve hesaplama sonuçları nelere göre yorumlanmalıdır?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

G
Gamze Sönmez

Merhaba Feyza Hanım, vücut kitle indeksi bir kişinin sağlıklı bir kiloya sahip olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir ölçüttür. Bu hesaplamayı yapmak için boy ve kilo bilgilerinize ihtiyacınız var. Boyunuzu metre, kilonuzu da kilogram cinsinden girerek aralarında bölme işlemi yaparak vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz. 18.5 ve altı sonuçlar zayıf, 1.9-24.9 arası normal kilolu, 25-29.9 arası kilolu, 30 ve üstü ise obez olarak kabul edilir.

C
Cansın Arslan

Merhaba Feyza Hanım, vücut kitle indeksini doğru hesaplamak için en doğru sonucu elde etmek için öncelikle hamile, emziren veya 18 yaşından küçük olmayan bireylerde kullanılmaz. Ayrıca kas kütleniz veya atletik bir vücuda sahipseniz doğru sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Vücut kitle indeksinin yanında bel çevresi ölçümü de önemlidir.

G
Gülşen Aydın

Merhaba Feyza Hanım, sağlıklı bir vücut kitle indeksine sahip olmak için dengeli ve düzenli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin. Vücut kitle indeksiniz yüksekse sağlıklı bir diyet programı ve egzersizlerle kilo vermeniz kilo vermenizi ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.