B
Beyza Nur 3 ay önce
4
Cevap

Tablet kullanımı hakkında tavsiye verir misin?

Merhaba benim adım Beyza ve son zamanlarda tablet kullanmaya başladım fakat cihazı hangi sıklıkta kullanmam gerektiği ve nelere dikkat etmem gerektiği konusunda biraz kafam karıştı. Bu konuda ne gibi tavsiyelerin var? Teşekkürler.

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (4)

A
Aslı Demir

Merhaba Beyza hanım, tablet gibi cihazların kullanımı son zamanlarda iyice arttı. Ancak sağlık açısından da bazı tanımlar yapmakta fayda var. Öncelikle ekranınızın parlaklığını gözleriniz için doğru düzeyde ayarlamaya çalışın, ayrıca düzenli olarak göz egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Bunların yanında cihazınızı yüzünüzden en az 40 cm uzaklıkta tutun. İhtiyaç duymadığınız anda tabletinizi kapalı tutun ve uyku zamanınıza en az 1 saat daha ileri çekerek uzun süreli kullanımdan kaçının.

E
Ece Yüksel

Merhaba Beyza hanım, tablet kullanımı sırasında boynunuzun ve ellerinizin farklı pozisyonlarda olmasını sağlamaya özen gösterin. Ayrıca mümkünse stylus kalem kullanın, böylece daha rahat ve doğal bir kullanım sağlayabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise çocuklarınızın tablet kullanımına dair izleme düzeniniz. Seçeceğiniz uygulamaların onların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmasına özen gösterin. Uzun süreli kullanımda dikkat eksikliği ve uyku problemlerini önlemek için 20 dakikada bir birer gözle uzak bir objeye odaklanmayı deneyebilirsiniz.

M
Melis Akça

Merhaba Beyza hanım, tablet kullanımı sağlık açısından birçok noktada olumlu sonuçlar doğurabiliyor ancak bazı durumlara dikkat etmek gerek. Öncelikle kullanım süresince baş ağrılarınızda veya başka sağlık problemlerinde beklenmedik bir artış olursa bir doktordan tavsiye almanızı öneririm. Buna ek olarak sırt ve boyun ağrılarınız varsa kullanım sırasında doğru oturma pozisyonunu sağlamaya çalışın ve ara ara kalkıp dolaşın.

G
Gülşah Gökçe

Merhaba Beyza hanım, özel durumlar hariç tablet kullanımının kişinin sağlığına zararlı olduğunu söyleyemeyiz ancak belirli kurallara uymanızda fayda var. Bunlardan en önemlisi işlem yaparken sürekli ekrana yakın durmamak ve yüzeyinizi çeşitli boşluklarla dağıtmaktır. Ekranı 45-60 derecelerde önünüze almanızı öneririm, böylece boynunuz ve gözleriniz rahat eder. Açık havada daha fazla dolaşmaya çaba göstermenizi de tavsiye ederim.