A
Ayşe Yılmaz 3 ay önce
3
Cevap

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarında Gribe Ne İyi Gelir?

Grip salgınını önlemek için ne yapabilirim? Sıcak çaylar ve bitki çayları gribe iyi gelir mi?

Cevapla
E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.

Cevaplar (3)

D
Dr. Emre Turgut

Grip salgınını önleyebilmek için öncelikle kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekiyor. Sık sık ellerinizi yıkamalı veya alkollü el temizleyiciler kullanmalısınız. Ayrıca bol sıvı tüketmeli, dinlenmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Bitki çayları ve sıcak içecekler grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur ancak grip tedavisinde tek başına yeterli değildir. Özellikle risk grubundaki kişiler grip aşısı yaptırmalıdır.

N
Nazlı Yıldız

Grip salgınını önlemek için evde kalmanız ve kalabalık ortamlardan uzak durmanız en etkili yöntemdir. Bitkisel çözümler olarak ise zencefil, zerdeçal ve bal gibi doğal antibiyotik özelliği olan besinler tüketebilirsiniz. Ancak bu çözümler grip tedavisinde doktor tavsiyesi ve ilaçlarıyla birlikte kullanılmalıdır.

A
Ayşe Yaman

Ağrı kesiciler ve ateş düşürücü ilaçlar da grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir ancak bunların da doktor tavsiyesi ve dozajına dikkat ederek kullanılması gerekir. Ayrıca grip tedavisinde bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise hastalığı yataktan kalkmadan iyileşene kadar dinlenmeniz ve vücudunuzu güçlendirmenizdir.